کد خبر: 21867
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۶
تعداد نظرات: . نظر
خانه » گزارش » سنت طارمی ها در چهارشنبه آخر سال

یکی از سنتهای بسیار طولانی طارم در چهارشنبه آخر سال چارشنبلیغ است.

index

به گزارش برگ زیتون، چهارشنبه آخر سال یکی از سنت‌های ایرانیان باستان است که از قدیم نیز وجود داشته و مردم طارم این آیین را هر ساله برگزار می‌کنند و در این روز مردم در پشت بام خانه‌ها و جلو در و حیاط آتش روشن می‌کردند و جوانان از روی آتش می‌پریدند.

دختران دم بخت و جوانان در این روز آرزو می‌کردند و از روی آتش می‌پریدند و بر این عقیده بودند کسی که قبل از پریدن آرزو کند آرزویش برآروده می‌شود.

شب این روز همه در خانه‌هایشان جمع می‌شدند و فرزندان به همراه بزرگان خانه در روستا‌ها گردا گرد کرسی جمع می‌شدند و با خوردن شرینی٬ نبات و کشمیش این روز را خوش می‌گذراند.

گفتنی است آیین (چارشنبلیغ) یکی دیگر از آیین های قدیمی مردمان طارم در چهارشنبه آخر سال است که نمی توان تاریخ مشخصی برای آن تعیین کرد.

این آیین به گونه ای است که بزرگتر ها برای کوچکتر ها، پدرها برای دختران، برادران برای خواهران هدیه تهیه میکنند و به همراه یک جعبه شیرینی در پارچه ای با نام محلی بغچه می پیچند و برای فرد مورد نظر می فرستند.

این هدیه معمولا بوسیله فرد کوچک خانواده ارسال میشود و بعد از تحویل هدیه شخص هدیه گیرنده هدیه ای دیگر در بغچه پیچیده و به همراه چند تخم مرغ به کودکی که چارشنبلیغ را برای او برده تحویل میدهد گفتنی است این تخم مرغ شادی وصف ناپذیری برای بچه ها به ارمغان می آورد.

امروزه این سنت شیرین با تغییراتی مواجه شده که غالبا هدیه ها تبدیل به پول نقد شده و از بغچه کمتر استفاده میشود ای کاش این سنت به شکل قدیمی و اصلی خود باقی بماند.

گفتنی است در این روز علاوه بر آتش افروزی و پریدن از روی آتش، تخم مرغ بازی، شال اندازی و ریختن آب به درب منازل از دیگر مراسمات رایج چهارشنبه سوری در بعضی از روستاهای شهرستان طارم است.

انتهای پیام/

 

 

 

 

نظرات شما