کد خبر: 19492
تاریخ انتشار: ۲۰ شهریور ۱۳۹۶
تعداد نظرات: . نظر
خانه » گفتگو » پیش‌بینی برداشت بیش از ۳۰ هزار تن محصول زیتون در طارم

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان طارم گفت: پیش‌بینی می شود بیش از ۳۰ هزار تن محصول زیتون طی سال جاری در این شهرستان برداشت شود.

22
به گزارش خبرنگار برگ زیتون، شهرستان طارم یکی از ۸ شهرستان استان زنجان است نام طارم با زیتون گره خورده است. اگر به ارتفاعات این شهرستان بروید و سرتان را بچرخانید بیشتر از هر چیز، انبوه درختان زیتون دور تا دور شهر توجه شما را جلب می کند.
گفتنی است آب و هوای خاص این منطقه باعث شده طارم بهترین نقطه ایران برای پرورش زیتون گوشتی باشد تازه ترین کشفیات باستان شناسانه از قدمت ۲ هزار ساله کشت زیتوت در این منطقه حکایت دارد ناصر خسرو هم در سفرنامه خود از کشت زیتون در منطقه طارم سخن گفته است.
 آب و هوای این منطقه برای کشت سایر محصولات کشاورزی نیز مناسب است و همین مسأله باعث شده شغل بیش از ۹۰ درصد مردم شهرستان، کشاورزی باشد بیشتر کشاورزان طارم کشت زیتون را در دستور کار دارند یا در صورت اهتمام به سایر کشت ها، باز هم تعداد قابل توجهی درخت زیتون در اختیار دارند.
شهرستان طارم تا پیش از سال ۱۳۷۹، فقط هزار و ۲۰۰ هکتار باغ پراکنده زیتون داشت اما بعد از اجرای طرح توسعه زیتون حالا میزان باغات زیتون آن به ۲۰ هزار هکتار رسیده و به همین دلیل در کشور مقام اول سطح زیر کشت زیتون و مقام اول تولید این محصول را داراست. اما با وجود اجرایی شدن این طرح توسعه، هنوز میزان زیتون تولید شده در شهرستان طارم نمی تواند مصرف داخلی کشور را پاسخگو باشد.
IMG_2121
IMG_2120
 مجتبی اسکندری در گفت‌ و گو با خبرنگار برگ زیتون اظهار داشت: شهرستان طارم بعنوان قطب کشاورزی استان زنجان محسوب می شود که آب و هوای خاص این منطقه باعث شده این شهرستان بهترین نقطه ایران برای پرورش زیتون گوشتی باشد.

وی با توجه به آغاز برداشت محصول زیتون در این شهرستان افزود: هر ساله برداشت زیتون کنسروی از نیمه دوم شهریور ماه آغاز شده و تا آواخر مهرماه ادامه دارد.

 مدیر جهاد کشاورزی شهرستان طارم گفت: با توجه به خسارت های وارده به محصول زیتون در سالجاری پیش بینی می شود امسال برداشت محصول زیتون در این شهرستان به بیش از ۳۰ هزار تن برسد.

اسکندری خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در سالجاری در حدود ۸۰ درصد محصول بصورت کنسروی برداشت می شود پیش بینی می شود که حدود ۲۴۰۰۰ تن محصول جهت فراوری کنسرو برداشت شود.

 مدیر جهاد کشاورزی شهرستان طارم تعداد بهره برداران از این محصول باغی را ۸۷۰۰ نفر عنوان کرد و افزود: در مجموع ۲۵۰ هزار نفر روز به برداشت زیتون مشغول بکار خواهند شد.

وی با توجه به مساحت زیر کشت این محصول گفت: زیتون با  مساحت ۱۹۸۰۶ هکتار در بین محصولات باغی و زراعی اولین سطح زیر کشت را در شهرستان به خود اختصاص داده است که از این میزان ۱۴۰۰۶ هکتار شامل باغات بارده و ۵۸۰۰ هکتار آن را باغات غیر بارده و جوان تشکیل می دهد.

اسکندری افزود: پیش بینی می‌شود امسال درآمد ناخالص حاصله از برداشت کنسروی زیتون در شهرستان طارم به ۱۴۴۰ میلیارد ریال برسد.

وی همچنین ارقام زیتون تولیدی شهرستان طارم را زرد زیتون، روغنی، شنگه، ماری و گلوله زیتون برشمرد و افزود: رقم زرد زیتون با بیش از ۹۰ درصد سطح زیر کشت بیشترین سطح را در بین ارقام زیتون دارا می باشد.

مدیر جهاد کشاورزی طارم با اشاره به ارقام خارجی کشت شده در سطح این شهرستان گفت: از جمله این موارد کنسرو آلیا، مانزالیا، کرونائیکی، و آربکین است که بخاطر سازگاری با منطقه و عملکرد بالا و خصوصیات خوب در حال گسترش است.

اسکندری افزود: با توجه به عدم استفاده از سموم شیمیایی در زمان تشکیل میوه تا زمان برداشت محصول زیتون شهرستان و استفاده اصولی از کودهای شیمیایی و کودهای دامی، کمپوست و … محصول تولیدی از نظر باقیمانده سموم و کودهای شیمیایی در حد مجاز و استاندارد قرار داشته و به همین دلیل طرفداران زیادی در بازارهای داخل برای آن وجود دارد.

وی تصریح کرد: زیتون تولیدی همه ساله به غیر از مصرف داخل شهرستان به اقصی نقاط کشور از جمله استانهای گیلان، قزوین، تهران، قم، مرکزی، همدان، تبریز، مازندران، و گلستان و سایر شهرستان های استان زنجان بصورت کنسرو زیتون صادر گردیده و با قیمت بالاتری نسبت به سایر زیتون های تولیدی کشور به فروش می رسد.

IMG_2234

IMG_2230

IMG_2231

IMG_2232

انتهای پیام/

نظرات شما