کد خبر: 15785
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۵
تعداد نظرات: . نظر
خانه » گزارش » طارم یکی از قطب های بزرگ سیر در ایران

سیر مورد کشت در شهرستان طارم شامل سیر محلی طارم، سیر صورتی، سیر قرمز، سیر سفید و رقم آذر است.

img_6257

به گزارش برگ زیتون، شهرستان طارم در استان زنجان ظرفیت ها و قابلیت های بالقوه ای در عرصه های مختلف کشاورزی، گردشگری و اقلیمی دارد که تنوع محصولات کشاورزی این منطقه از استان با برنامه ریزی مدون و اصولی صادراتی می تواند زمینه توسعه زیر ساخت های طارم را رقم بزند. در شرایطی که این روزها زیتون این منطقه در سطح کشور و دنیا شناخته شده، سیر دیگر محصول پربار این منطقه می تواند در بازارهای رقابتی جهان جایگاه ممتازی داشته باشد.

سیر مورد کشت در شهرستان طارم شامل سیر محلی طارم، سیر صورتی، سیر قرمز، سیر سفید و رقم آذر است. سیرعلاوه بر مصرف خوراکی به صورت تازه- سیر ترشی یا چاشنی در صنایع غذایی جهت تولید فرآورده های غذایی نقش مهمی دارد و همچنین استفاده فراوانی به عنوان یک گیاه دارویی موثر در بیماریها یی چون فشار خون و بیماریهای قلبی- کاهش کلسترول خون- خواص ضد انگلی و ضد میکروبی و درمان دستگاه گوارش دارد. تعداد ۲۴۰۰ نفر بهره بردار در سطح شهرستان اقدام به کشت این محصول نموده اند.

بازار محصول سیر طارم، استانهای تهران، گیلان، قزوین، مازندران و کردستان است و علاوه بر آن به برخی کشورهای عربی و آسیایی نیز این محصول صادر می شود که با توجه به کیفیت بالای محصول قسمتی از آن در این شهرستان ها توسط بازرگانان سایر استانها از جمله همدان،تهران و مازندران به کشورهای خارجی صادر می شود.

ارتقا کیفیت این محصول منوط به استفاده از بذر خوب و کودهای آلی و بیولوژیکی و بالا بردن سطح آموزش کشاورزان و سیرکاران منطقه است که سطح زیر کشت سیر در این شهرستان، ۲ هزار هکتار است که سال گذشته تولید این محصول نزدیک به ۷۴ هزار تن بوده است.

توسعه محصول سیر در کشور درگرو جلوگیری از واردات پودر سیر به کشوراست زیرا شهرستان طارم به تنهایی می تواند محصول سیر کشور را تأمین می کند.

در پروسه تولید محصول سیر عوامل زیادی دخیل هستند که صادرات، بسته بندی، انبارداری، نحوه نگهداری، حمل و نقل، رعایت استاندارد، بهداشت تولید، بازاریابی، سلامت غذایی، اشتغالزایی از مهمترین آنها به شمار می آیند، ولی تمامی این عوامل در صورتی اثر بخش هستند که محصول دارای بسته بندی مناسبی باشد.

بسته بندی پودرسیرابتدایی ترین نیاز قبل ازعرضه به بازارجهانی این محصول است چرا که تولید کنندگان برای شناساندن خود و محصول‌هایشان در بازار جهانی به بسته بندی مناسب نیاز مبرم دارند.

انتهای پیام/

 

 

نظرات شما