کد خبر: 18746
تاریخ انتشار: ۲۱ تیر ۱۳۹۶
تعداد نظرات: . نظر
خانه » گزارش » شناسایی ۵ نقطه روستایی برای احداث صنایع تبدیلی

فرماندار شهرستان طارم از شناسایی ۵ نقطه روستایی برای احداث صنایع تبدیلی در آینده نزدیک در این شهرستان خبر داد.

صثق

به گزارش خبرنگار برگ زیتون، جلسه بررسی مسایل و مشکلات کشاورزی شهرستان طارم با حضور فرماندار و اعضای نظام صنفی این شهرستان در محل سالن اجتماعات فرمانداری طارم برگزار شد.

علی باقری در این نشست با توجه به زمینه ساختار نظام صنفی کشاورزی شهرستان طارم آن را یک تشکل غیر دولتی دانست و افزود: دولت برای واگذاری بخشی از امورات کشور زمینه تشکیل آن را فراهم نموده است.

فرماندار طارم تصریح کرد: دستگاههای اجرایی و نظام صنفی در بخش کشاورزی هدف واحدی را دنبال می کنند بنابراین نظام صنفی در چارچوب اساسنامه خود و براساس واقعیت های منطقه برنامه های خود را اعلام نموده و با برقراری تعامل سازنده با اعضا و دستگاههای اجرایی شهرستان امورات مربوطه را دنبال می کند.

باقری با اشاره به ظرفیت ها و پتانسیل موجود در شهرستان طارم افزود: از جمله این موارد وجود منابع آب، وجود ۲۲ رودخانه دائمی، تولید ۶۰۰ میلیون متر مکعب آب شیرین در حوزه آبریز شهرستان ،اراضی ملی وسیع، جاذبه های گردشگری وجود زیرساخت های مهم از قبیل راههای ارتباطی، موقعیت جغرافیایی مناسب و دسترسی به مراکز جمعیتی و بازارهای فروش و مصرفی کشور، جمعیت جوان و مردم بسیار خوب و پر تلاش و فعال است.

وی تصریح کرد: طارم با تولید سالانه بیش از ۴۵۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی، قطب کشاورزی استان بوده و با اختصاص ۲۰ هزار هکتار از اراضی به کشت زیتون و برداشت سالانه ۶۰ هزار تنی محصول زیتون مقام اول تولید در کشور را داراست.

فرماندار طارم به طرح های توسعه باغات در اراضی شیب دار این شهرستان و اقتصادی بودن محصول زیتون اشاره کرد و گفت: پیش بینی می شود با اتمام این طرح میزان تولید زیتون در سال های آتی به بیش از ۱۰۰ هزار تن در سال برسد.

باقری با توجه به اقدامات انجام شده در جهت افزایش میزان بهره وری در تولید به جای افزایش سطح زیر کشت باغات گفت: برداشت ۴۰ تن زیتون در هکتار در برخی باغات طارم، نشان دهنده افزایش میزان بهره وری است که اگر این امر در تمامی اراضی زیر کشت اتفاق بیافتد انقلابی در بهره وری خواهد بود.

وی ایجاد صنایع تبدیلی در شهرستان را یکی از اؤلویت های مهم سیاست کاری خود برشمرد و کفت: در حال حاضر میزان بسیار اندکی از محصولات تولیدی مردم بویژه زیتون فرآوری می شود بنابراین باید تلاش کنیم با توسعه صنایع تبدیلی در شهرستان و با مشارکت مردمی این میزان را به ۱۰۰ درصد برسانیم تا زمینه ایجاد ارزش افزوده برای محصولات تولیدی کشاورزان را فراهم نماییم.

فرماندار شهرستان طارم از شناسایی ۵ نقطه روستایی برای احداث صنایع تبدیلی در آینده نزدیک در این شهرستان خبر داد.

باقری اظهار داشت: با توجه به اینکه سال جاری از سوی مقام معظم رهبری با عنوان اقتصاد مقاومتی – تولید و اشتغال نامگذاری شده است مبلغ ۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات در سطح ملی برای راه اندازی و  اقتصادی و توسعه اشتغال در روستاها در سال جاری پیش بینی شده است گفتنی است ۶۷ میلیارد تومان اعتبار در سطح استان نیز برای حمایت از سرمایه گذارانی که طرح های اقتصادی را در سطح استان عملیاتی نماینداختصاص یافته است.

وی به برگزاری جشنواره های مختلف در شهرستان طارم اشاره کرد و افزود: از جمله آنها برگزاری جشنواره هزاره حضور ناصرخسرو در طارم، سیر، گیلاس، زیتون و روغن زیتون، انار، گردو و … است که با هدف معرفی جاذبه های گردشگری و استفاده از ظرفیت های صنعت توریسم در جهت رشد و توسعه شهرستان و ایجاد اشتغال برگزار می شود که باید تلاش نماییم با معرفی پتانسیل های شهرستان، اقتصاد چمدانی را در طارم شکل دهیم.

انتهای پیام/

 

 

 

نظرات شما