کد خبر: 21766
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۶
تعداد نظرات: . نظر
خانه » گفتگو » وحشت شهروندان از حضور سگ های ولگرد در آببر/ وعده های جمع آوری سگ ها در هاله ای از ابهام

سگ های ولگرد در خیابان ها و پیاده روهای آببر، در آستانه عیدنوروز چهره ای ناپسند از شهر بر جای گذاشته است.

DSCF6479

به گزارش برگ زیتون، افزایش بی رویه جمعیت سگ های ولگرد در سطح شهر آببر معضلی است که این روزها خطرات جدی برای سلامت و امنیت شهروندان ایجاد کرده است.

گفتنی است وقتی شهروندان از منزل خارج می شوند با سگ های ولگردی مواجه می شوند که در خیابان در حال پرسه زدن هستند، در این مواقع یا باید دونده ماهری بوده و از معرکه فرار کنیم، یا مقابله به مثل نماییم و آخرین راه، بازگشت به خانه را در دستور کار قرار دهیم.

یکی از شهروندان آببری در گفتگو با خبرنگار برگ زیتون، حضور سگ‌های ولگرد را مختص مناطق حاشیه‌ای و پیرامونی شهر آببر ندانست و اظهار کرد: این موضوع مختص نقاط حاشیه‌ای نمی‌شود، بلکه خیابان‌ها و معابر اصلی و پرتردد شهر آببر نیز سالهاست با این مشکل دست‌ به‌ گریبان است.

وی، با اشاره به وحشت برخی شهروندان از حضور سگ‌های ولگرد در خیابان ادامه داد: حضور سگ‌های ولگرد در خیابان و معابر اصلی شهر موجب ترس برخی از شهروندان به‌ویژه بانوان می‌شود و باید مسئولان در این زمینه فکری کنند.

حسن محبی با ابراز گلایه از حضور سگ‌های ولگرد در سطح شهر آببر عنوان کرد: این سگ ها نگرانی‌هایی را در بحث سلامت شهروندان به وجود آورده که این حیوانات ناقل بیماری‌های مسری هستند و تهدیدی جدی برای سلامت مردم و بهداشت محیط به شمار می‌روند.

یکی از ساکنین ساختمانهای مسکن مهر شهر آببر گفت: در هنگام خارج شدن از منزل برای اداره امورات زندگی بارها با قلاده ای از سگ ها مواجه می شویم که بصورت گله ای در اطراف ساختمانها پراکنده شده اند خصوصا در شب هنگام صدای زوزه آنها موجب سلب آرامش و ایجاد رعب و وحشت برای ساکنین این محل می شود.

با توجه به اینکه روز شمار سال ٩۶ به روزهای پایانی خود رسیده، و طی چند روز آینده مسافران و گردشگران زیادی به مرکز شهرستان طارم سرازیر خواهند شد، ولی نگرانی از پرسه سگ های ولگرد در خیابان ها و معابر شهر، به شدت حس می شود تا مبادا خاطراتی ناخوشایند در ذهن این مسافران برجای بماند.

سرکار خانم حسنی در خصوص این مشکل ابراز کرد: این حیوانات با پرسه زدن در محیط‌ های آلوده، به راحتی ناقل بیماری‌های خطرناک هستند بنابراین حضور این حیوانات که در اکثر مواقع به طلب غذا در جلوی اماکن عرضه مواد غذایی و کنار سطل زباله ها پرسه می‌زنند، می‌تواند برای سلامت شهروندان و بویژه دانش آموزان مدارس خطرساز باشد.

وی تصریح کرد: علت اصلی این معضل وجود دامداری ها در نزدیکی شهر آببر است شایسته است مسئولین زیربط نسبت به سازماندهی و توجیه صاحبان اینگونه مشاغل در سطح شهرستان تدابیری اندیشیده تا بیشتر از این شاهد وجود چنین مشکلاتی در مرکز شهرستان طارم نباشیم.

گفتنی است سگهای ولگرد بعنوان یکی از عوامل اصلی حمله و گزش به انسان مطرح هستند که موجب سلب آسایش عمومی در شهرها و روستاها شده و به عنوان یکی از مهمترین عوامل آلوده‌کننده پارکها و تفرجگاه‌ها مطرح می‌باشند.

بنابراین سگها دارای قابلیت و پتانسیل تولید مثلی بسیار بالا بوده و به همین علت جمعیت سگهای ولگرد در صورت اجرا نشدن برنامه‌های کنترل و مبارزه، سریعاً افزایش یافته که مخاطرات فراوانی برای شهروندان به دنبال خواهد داشت.

بدیهی است توجه به معضلات و بیماریهای منتقله توسط حیوانات موذی و مبارزه و جمع آوری سگهای ولگرد به همان اندازه ی جمع آوری زباله های شهری و بیمارستانی ارزشمند است.

DSCF6480

IMG_0227

IMG_0232

index

انتهای پیام/

 

 

نظرات شما