کد خبر: 19850
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۶
تعداد نظرات: . نظر
خانه » گزارش » سیستم آبیاری نوین با اعطای تسهیلات دولتی در طارم راه اندازی می شود

فرماندار طارم از اعطای ۸۵ درصد تسهیلات بلاعوض دولتی جهت راه اندازی سیستم های آبیاری نوین در این شهرستان خبر داد.

1دا

به گزارش خبرنگار برگ زیتون، جلسه حفاظت از منابع آب شهرستان طارم با حضور پرویز قزلباش معاون بهره برداری شرکت آب منطقه ای زنجان و هیئت همراه و سایر مسئولین ادارات این شهرستان برگزار شد.

علی باقری فرماندار طارم در این نشست با اشاره به نقش و اهمیت آب در زندگی انسانها افزود: مسأله آب در جهان و کشور ما امروز یک مساله حیاتی است و اگر به درستی مدیریت نشود در آینده ای نزدیک مشکلات عدیده ای را به دنبال خواهد داشت گفتنی است طی سال های گذشته به دلیل عدم تصمیمات کارشناسی در مدیریت مصرف آب، امروز کشور با بحران های اقتصادی و اجتماعی ناشی از کمبود آب مواجه است.

وی یکی از سیاست های دولت در مدیریت مصرف آب را حمایت از سیستم های آبیاری نوین عنوان کرد و افزود: به متقاضیان اجرای این طرح که دارای پروانه بهره برداری آب از چاه بوده و همچنین افرادی که دارای سند حق آب از رودخانه قزل اوزن و سرشاخه های فرعی آن باشند ۸۵ درصد تسهیلات بلاعوض از سوی دولت پرداخت خواهد شد.
 
فرماندار طارم از رودخانه قزل اوزن به عنوان شاهرگ حیاتی شهرستان طارم یاد کرد و افزود: در حوزه آبریز رودخانه قزل اوزن ۹ استان سهیم هستند که مدیریت آن به صورت متمرکز کشوری صورت می گیرد.
 
باقری تصریح کرد: شهرستان طارم با دارا بودن ۲۲ رودخانه دائمی و جریان دائمی رودخانه قزل اوزن از منابع آبی مطلوبی جهت مصارف آب شرب، کشاورزی، صنعتی و خدماتی برخوردار است.
 
وی همچنین از اقدام بسیار خوب وزارت نیرو و سازمان آب منطقه ای استان زنجان جهت رهاسازی آب از سدهای بالادستی شهرستان برای مصارف کشاورزی در فصل تابستان امسال تشکر کرد و افزود: با این اقدام از بخش اعظمی از مشکلات زیست محیطی، خسارت به کشاورزان منطقه و مشکلات اجتماعی ناشی از کمبود آب جلوگیری شد.
 
فرماندار طارم یکی از مشکلات امروز کشور در حوزه آب را عدم رعایت حریم رودخانه ها عنوان نمود و افزود: تجاوز به حریم رودخانه ها منجر به وقوع فاجعه ای بزرگ و خسارت های جبران ناپذیر در هنگام وقوع بارندگی می شود بنابراین شایسته است دستگاههای مربوطه جهت جلوگیری از هرگونه ساخت و ساز در حریم رودخانه ها، از اداره امور منابع آب استعلام گیرند.
 
باقری اظهار داشت: در شرایط فعلی پرونده سد سازی به دلیل وجود پروژه های نیمه تمام در کشور به حالت تعلیق در آمده است به همین دلیل تخصیص حق آبه جدید نیز تا تغییر شرایط امکان پذیر نبوده و ممنوع می باشد.
 
وی با توجه به کشت محصول برنج در شهرستان طارم گفت: حذف کشت این محصول به دلیل اقتصادی بودن و داشتن بازار دائمی، به سود کشاورزان شهرستان نیست و باید تصمیماتی اتخاذ شود تا با استفاده از تکنولوژی های جدید و شیوه های نوین و علمی این محصول با مصرف آب کمتر کشت شود.
 
فرماندار طارم در خصوص حفر چاه های غیر مجاز در شهرستان طارم گفت: اکیپ حفاظتی شهرستان و مردم به صورت مستمر تخلفات را رصد نموده و گزارش می کنند و در طی چند سال گذشته چاه های غیر مجاز جدیدی در طارم حفر نشده است.
 
انتهای پیام/
 

نظرات شما