کد خبر: 21943
تاریخ انتشار: ۲۸ اسفند ۱۳۹۶
تعداد نظرات: . نظر
خانه » گزارش » آغاز مرحله کانون یابی و کانون کوبی مبارزه با آفت ملخ در طارم

مبارزه با آفت ملخ در شهرستان طارم با مرحله کانون یابی و کانون کوبی آغاز شد گفتنی است ملخ یکی از آفات عمومی شهرستان می باشد که همه ساله در صورت عدم کنترل خسارات قابل توجهی را به کشاورزان منطقه وارد می سازد.

index
به گزارش برگ زیتون، ملخ مراکشی یکی از خطرناکترین ملخ های موجود در جهان بوده و متأسفانه در ۸ سال اخیر در سطح شهرستان به صورت طغیانی در آمده و در جمعیت های بسیار بالا تکثیر و در سطح کانونهای منطقه مشاهده می شود.
این آفت همه ساله در نیمه دوم فروردین ماه در کانونهای ملخ و اراضی ملی مشاهده گردیده و پس از کانون یابی نسبت به کانون کوبی اقدام می گردید ولی متأسفانه در سال جاری با توجه به گرمای هوا خروج پوره های ملخ زودتر از موعد ۲۰ اسفند ماه اتفاق افتاد.
 با توجه به مقارن گردیدن ایام خروج پوره های ملخ با تعطیلات نوروزی این مدیریت در اقدامی ضربتی نسبت به تشکیل اکیپهای کانون یابی، کانون کوبی و کشیک های نوروزی نموده و در ایام تعطیل نیروهای کشیک نوروزی با انجام کانون یابی های مستمر نسبت به کانون کوبی با سمپاش مستقر در پشت خودروهای دولتی اقدام می نمایند.
مدیریت جهاد کشاورزی با تشکیل اکیپ های سمپاشی متشکل از ۴۰ نفر نیروی بخش دولتی و ۶ نفر نیروی بخش خصوصی (شبکه های مراقبت-) ساماندهی شده در ۵ اکیپ در سطح ۴ مرکز خدمات و بهر ه گیری از تمام توان خود، کار مبارزه و کانون کوبی را به پیش برده و اهتمام جدی مدیریت و پرسنل بر کنترل آفت در کانونها و جلوگیری از بالدار شدن آفت و ریزش به مزارع و باغات بوده ، چرا که در صورت بالدار شدن آفت کار کنترل بسیار مشکل ، هزینه بر و دارای حداقل کارایی خواهد بود.

امروز مانور مبارزه با آفت ملخ جهت اعلام آمادگی اکیپ های کانون کوبی آفت عمومی ملخ در سطح شهرستان بوده و این اطمینان خاطر را به کشاورزان عزیز می دهد که سنگر سازان بی سنگر ، اینک در جبهه ای دیگر پشتیان بخش کشاورزی و یار و یاور کشاورزان عزیز بوده و با تمام توان و قوا مانع از بروز خسارت به محصولات کشاورزی شهرستان خواهند گردید.

گفتنی است: ۴۰ هزار هکتار از مراتع شهرستان آلوده به آفت عمومی ملخ بوده که در صورت عدم کانون یابی و کانون کوبی به موقع می تواند به بحران جدی منجر گردیده و کلیه محصولات زراعی و باغی شهرستان را تهدید نماید. همه ساله از فروردین ماه لغایت تیر ماه مقدار ۱۲ هزار هکتار از اراضی شهرستان بر علیه این آفت سمپاشی می شود.
انتهای پیام/

نظرات شما